Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 17, 2021 in Rozrywka |

Czym zajmuje się lutnik?

Lutnik to zawód, który spotykany jest coraz rzadziej. To klasyczne rzemiosło, które znane jest od wielu, wielu lat i nierozerwalnie związane jest z rozwojem muzyki jako sztuki. Warto zatem zastanowić się, czym zajmuje się lutnik. Do charakterystyki jego pracy należy przede wszystkim konstruowanie oraz naprawa instrumentów strunowych typu szyjkowego. Skąd pochodzi nazwa tego zawodu? Słowo lutnik w języku polskim pochodzi od włoskiego “liutajo”, które było określeniem osoby zajmującej się konstrukcją lutni, jako instrumentu.

Obecnie wielu lutników zajmuje się również równolegle renowacją oraz rekonstrukcją smyczkowych instrumentów, czy też korekta smyczków. Warto podkreślić artystyczny poziom wykonywania zawodu lutnika, ponieważ wiele instrumentów wytwarzanych jest seryjnie i z oferty lutników najczęściej korzystają prawdziwi artyści oraz osoby, którym zależy na niepowtarzalnym i oryginalnym sprzęcie. To sprawia, że sami lutnicy stali się prawdziwymi artystami tego rzemiosła, a instrumenty spod ich ręki są niezwykle cenione na rynku.

Jak znaleźć sprawdzonego lutnika?

Znalezienie wysokiej klasy lutnika wcale nie musi należeć do prostych czynności. To wyjątkowi rzemieślnicy, których moce przerobowe oraz dostępność na rynku jest ograniczona. Dobrym pomysłem może być konsultacja z muzykami lub szkołami muzycznymi, które często mogą polecić zaufanego lutnika, z którego korzystają na co dzień. W ten sposób będziemy mieli pewność, że polecona osoba posiada odpowiednie doświadczenie i wiedzę, dzięki której stworzy lub naprawi nasz ulubiony sprzęt.

Alternatywą mogą być poszukiwania lutnika przez internet. Wówczas wystarczy wpisać hasło lutnik Warszawa” i powinniśmy znaleźć interesujące nas osoby w tym mieście. Oczywiście z wyników wyszukiwań powinniśmy korzystać ostrożnie oraz poddać weryfikacji poszczególne firmy lub specjalistów, zanim zdecydujemy się na współpracę z nimi. Tu pomocne mogą być opinie innych klientów oraz doświadczenie danego specjalisty, w tym długość jego funkcjonowania na rynku. Ostatecznie pomoc lutnika może być nieoceniona, jeżeli na co dzień jesteśmy związani z muzyką lub chcielibyśmy odnowić zasłużone instrumenty muzyczne.