Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 25, 2022 in Rozrywka |

Jak grać w Magic: The Gathering: Przewodnik dla początkujących

Magic: The Gathering to gra karciana – znana również jako kolekcjonerska gra karciana – pierwotnie stworzona przez projektanta Richarda Garfielda i wydana przez Wizards of the Coast w 1993 roku. Powszechnie uważana za pierwszą grę karcianą, w której zwykle rywalizuje dwóch graczy najpierw pokonaj przeciwnika, wydając manę na zagrywanie stworzeń, zaklęć oraz innych przedmiotów i umiejętności.

 

Czy Magic: The Gathering nadal jest popularne?

Od 1993 roku Magic: The Gathering zrodził dosłownie tysiące kart i niezliczone metody gry. Szacuje się, że 20 milionów ludzi gra w MTG na całym świecie, co czyni ją jedną z najpopularniejszych gier karcianych wszech czasów.

To także kulturowy tour de force, pierwsza kolekcjonerska gra karciana. Wszystko od Pokémonów i Yu-Gi-Oh! Od gier karcianych po cyfrowe gry karciane, takie jak Hearthstone, mają swoje korzenie w innowacyjnych kolekcjonerskich pakietach boosterów i prostej, ale głębokiej rozgrywce w pojedynki.

I nic dziwnego, bo Magic: The Gathering to świetna gra. Łączy gry społecznościowe, motywy i grafikę fantastycznego wieloświata oraz taktykę i twardą strategię czegoś bliższego szachom.

 

Jak grać w Magic: The Gathering

Wyobraź sobie, że jesteś dowódcą wielkiej bitwy, a twoje stworzenia są twoją linią frontu. Wszelkie potwory, które masz na stole, mogą cię bronić, odnosząc zamiast ciebie obrażenia. Oprócz kart stworzeń będziesz mieć także szereg zaklęć, artefaktów, zaklęć i nie tylko. Wszystko jest zasilane lądem, kolorową energią lub maną, jeśli wolisz. Magic The Gathering zasady znajdziesz poniżej.

Celem gry jest zabicie drugiego gracza. Każdy z was zaczyna z 20 punktami zdrowia, które zazwyczaj są śledzone za pomocą 20-ściennych kości, znanych graczom z Dungeons and Dragons 5E z d20.

Każdy z was ma talię 60 kart (chociaż liczba kart w talii może się zmieniać w zależności od formatu Magic: The Gathering, w który grasz). Ta talia może składać się z jednego rodzaju „ziemi” lub motywu kolorystycznego — na przykład czerwonego, czarnego, białego, zielonego i niebieskiego. Bardziej zaawansowana talie Magic: The Gathering mogą zawierać dowolną kombinację kolorów, na przykład czerwony/niebieski lub czarny/zielony.

Na początku obaj dobierzecie do ręki siedem losowych kart. Jeśli twoja startowa ręka wygląda źle (na przykład nie dobrałeś żadnych kart „lądowych”), możesz wziąć „Mulligana”, który pozwala ci odrzucić rękę i dobrać nowy zestaw kart, ale zmniejszony do sześciu.

Kiedy już zdecydujecie się na rękę, oboje kontynuujecie dobieranie kart w każdej rundzie gry. W najprostszej iteracji karty MTG są podzielone na trzy typy: lądy, zaklęcia i stworzenia. Dla podkreślenia są to najbardziej podstawowe karty. Na początku każdej tury musisz wyłożyć karty lądowe, aby zasilić wszystko, czego potrzebujesz. Im potężniejsza karta, tym więcej many będzie potrzebowała do uruchomienia. Niektóre karty wymagają więcej niż jednego rodzaju many, często w określonych kolorach.