Kościół w Pisarzowicach – miejsce owiane legendą.
Kościół w Pisarzowicach to niesamowite miejsce, które zostanie docenione przez każdego wielbiciela ruin i opuszczonych miejsce. Budowla została wzniesiona w latach 1901-1902 z polecenia ówczesnego włodarza ziemskiego Gustava von Birona z Sycowa. Jest położony nieco na uboczu, ale niezbyt trudno do niego trafić. Pisarzowice same w sobie mogą być niesamowitą miejscówką, która będzie idealnym uzupełnieniem wycieczki. Warto również zwrócić się w stronę starszych mieszkańców, którzy pamiętają ruiny kościoła ewangelickiego z czasów pełnej świetności.
Przewroty Pisarzowickie czyli historia ewangelickiego kościoła
Projekt kościoła został stworzony przez Arnolda Hartmana z fundacji głównego fundatora czyli Gustava von Birona z Sycowa. Miejsce to miało upamiętnić jego zmarłego syna Wilhelma Birona von Curlad. Ostatecznie prace zostały zakończone w 1912. Sam kościół został postawiony w stylu neoromańskim, co szczególnie jest widoczne w samej konstrukcji murów, okiennic i dachu. Budynek został wzniesiony z dużych kamieni polnych oraz czerwonego piaskowca.
Od momentu powstania kościół działał czynnie i bez przerwy. Dopiero zawierucha wojenna sprawiła, że jego działalność została zakłócona i w 1945 roku oddział milicji zdewastował wejście oraz zakrystię w poszukiwaniu zbiegłych niedobitków niemieckich wojsk. To wydarzenie zapoczątkowało lata zniszczeń, które zostały uskutecznione przez miłośników demolki i zniszczenia. Na szczęście wiele zabytkowych przedmiotów (organy, ławki czy dzwon) zostało przeniesionych do innych miejscowości, w których są po dziś dzień.
Będąc w Pisarzowicach i mając na uwadze to, iż najstarsi mieszkańcy pamiętają kościół za czasów świetności, warto zapytać miejscowych o historię tego miejsca. Zapewne wiele faktów, które zostaną przekazane mogą zdziwić nie jedną osobę, która przybywa do tej miejscowości. Jedną z takich informacji jest fakt, iż istnieje legenda, która mówi o tym, iż w złotej kopule dachu (która obecnie już nie istnieje) został ukryty skarb w postaci szczerozłotej kuli.
Najnowsze komentarze