Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 20, 2020 in Nieco inaczej |

Nowy zwierzak w domu

Wielu z nas jest miłośnikami zwierząt. Nie potrafimy wyobrazić sobie życia, naszych domów bez nich. Polacy wybierają najchętniej psy i koty, ale rybki w akwarium czy gryzonie lub ptaki także cieszą się niesłabnącą popularnością. Kiedy już zdecydujemy się na przygarnięcie futrzastej pociechy pod nasz dach, powinniśmy poważnie się zastanowić, skąd ją wziąć. gdzie kupić kota ?

Gdy zamarzy nam się zwierzak…

To z pozoru błahe pytanie będzie później rzutowało na nasze dalsze losy z nowym podopiecznym. Musimy bowiem pamiętać, z czym się wiąże przygarnięcie kota ze schroniska czy domu tymczasowego, a czym jest zakup czworonoga z zarejestrowanej w związku hodowców kotów hodowli. Z góry odradzamy kupowanie kotów z “pseudohodowli”, prowadzonych pokątnie, bez certyfikatów i należytej opieki weterynaryjnej. Co prawda taki wybór jest mniej rujnujący dla naszego portfela, ale nie możemy mieć żadnej pewności, czy zwierzę jest rzeczywiście rasowe i wolne od wad rozwojowych. Często zdarza się, że tego typu pseudohodowle prowadzone są w warunkach urągających wszelkim zasadom sanitarnym, zwierzęta bywają chore i niedożywione. Tego typu miejsca najlepiej zgłaszać od razu specjalnym służbom.
Zdecydowanie najbardziej humanitarnym rozwiązaniem jest wzięcie bezdomnego zwierzaka ze schroniska lub też z tak zwanego “domu tymczasowego” prowadzonego przez fundację lub osoby prywatne. Plusem takiego rozwiązania jest rzetelna wiedza na temat zdrowia zwierzaka, ponieważ w tego typu miejscach są one badane przez weterynarzy, szczepione, odrobaczane a często także sterylizowane/kastrowane. Przeważnie nic nas nie kosztuje adopcja ze schroniska dla zwierząt czy z domu tymczasowego, ale wielu z nas lubi wesprzeć – czy to finansowo czy np. zawożąc karmę dla pozostałych zwierzaków.
Kocięta kupione z renomowanych hodowli z pewnością są najdroższe – ale też z powodzeniem możemy prezentować je na wystawach kotów rasowych. Mamy też pewność, że są zdrowe, wolne od chorób genetycznych, zaszczepione. Możemy poznać rodowody ich rodziców oraz ich dokonania na arenach wystawowych.
Dlatego też decyzja gdzie kupić kota powinna być przez nas dokładnie przemyślana i nie podejmowana zbyt pochopnie.