Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lut 8, 2021 in Nieco inaczej |

Szlak Bursztynowy weekendowa wyprawa w poszukiwaniu bursztynu

Czym był Szlak Bursztynowy?

Szlak Bursztynowy kiedyś był jednym z najważniejszych szlaków handlowych w Europie. Biegł pomiędzy krajami Morza Śródziemnego, a południowym wybrzeżem Bałtyku. Mawia się na niego “bursztynowy”, gdyż to właśnie on był głównym przedmiotem handlu, po który przybywali m.in do Polski kupcy z Imperium Rzymskiego.
W Polsce Szlak Bursztynowy biegł najprawdopodobniej przez Kłodzko, Wrocław, Kalisz, Żnin, Bydgoszcz, Świecie i Pruszcz Gdański.
Najprawdopodobniej gdyż do końca nie wiadomo jak przebiegał ten szlak. Obecnie uznawana trasa została wyznaczona na podstawie znalezisk archeologicznych w postaci najczęściej rzymskich monet.

Jak najlepiej zwiedzić Szlak Bursztynowy w jeden weekend?

Oczywiście, że w jeden weekend nie zwiedzimy całego Szlaku Bursztynowego, czy całego odcinka polskiego. Jednak najwięcej atrakcji związanych z bursztynem, jest oczywiście na terenach pomorza, zwłaszcza Gdańska i Gdyni.
Świetnym miejscem do rozpoczęcia weekendowego zwiedzania Szlaku Bursztynowego może być Manufaktura Bursztynu w Gdyni , która również posiada oddział w Gdańsku. Tam poznamy techniki rozróżniania prawdziwego bursztynu od podróbek i zobaczymy proces obróbki tego “złota północy”.
Dobrze jest również wspomnieć, że gdański oddział tej placówki znajduje się obok Multimedialnego Muzeum Bursztynu . Tam zapoznamy się w ciekawy sposób z historią bursztynu na ziemiach polskich i dziedziny obróbki bursztynu – bursztyniarstwa.
Jeśli interesujesz się sztuką i rzeźbą współczesną musisz odwiedzić Amber Drops. Jest to instalacja wykonana z masy żywicznej, kamieni oraz piasku z wbudowanym systemem oświetlenia LED. Podświetlenie działa w rytmie imitującym oddech człowieka, co zapiera dech po zmroku.
Chyba, że wolisz wybrać się na dłuższy spacer. Wtedy doskonałym wyborem będzie dla ciebie Bursztynowa Piąta Aleja czyli przejście się ulicami Mariacką, Długą i Długie Pobrzeże. To najbardziej malownicze ulice Gdańska, w dodatku na których znajdują się liczne pracownie i galerie, wystawiające przedmioty z bursztynu.
Obowiązkowym punktem do zobaczenia, jeśli chodzi o bursztyn, ale też po prostu atrakcje pomorza powinien być zamek Malbork. Ten największy zamek krzyżacki to miejsce, w którym znajdziemy największą w Polsce kolekcję naturalnie występującego bursztynu. Ekspozycja z przedmiotami wykonanymi z tego materiału jest w pełni multimedialna, co gwarantuje dobrą zabawę.
Szlak Bursztynowy weekendowa wyprawa w poszukiwaniu bursztynu czeka!