Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 11, 2022 in Nieco inaczej |

Tragedia jako najważniejszy i najtrudniejszy gatunek literacki

Dramat to jeden z gatunków literackich, który może być interpretowany jako najtrudniejszy w zrozumieniu. Tematyka dramatu jest nieco przytłaczająca, dlatego ciężko też jest omawiać go na lekcjach języka polskiego. W czym tkwi ta trudność? Czy dramat jest jednym z najważniejszych gatunków literackich?

Geneza dramatu

Dramat sięga czasów starożytnych. W teatrze w starożytnej Grecji aktorzy zakładali maski i koturny, dzięki którym byli lepiej widoczni dla publiczności. Co najciekawsze, w starożytnym teatrze grali tylko mężczyźni. Początkowo na scenie występował tylko jeden aktor, ale Ajschylos prowadził dwóch aktorów. W ten sposób mógł się toczyć swobodny dialog. Doczekano się także trzech aktorów na jednej scenie, dzięki pomysłowi Sofoklesa. Dramat antyczny cechował się jednością miejsca, czasu oraz akcji. Kolejnym przełomem w teatrze okazały się pomysły Williama Szekspira, wprowadzając rozbudowaną charakterystykę postaci. Na początku XX wieku teatr coraz częściej zaczął sięgać po rozwiązania cyfrowe.

Dlaczego dramat jest aż tak ważny?

Dramat stał się szeroko omawiany w szkołach, a w arkuszach maturalnych zdecydowanie gra pierwsze skrzypce. Młodzi ludzie często nie wiedzą dlaczego dramat jako gatunek literacki jest tak szeroko omawiany na lekcjach języka polskiego. W dramacie możemy znaleźć wiele kwestii dialogowych, co daje nam lepiej zarysowaną fabułę. Kwestie mają oddać charakter dramatyzmu fabuły, danej sytuacji czy emocji względem drugiej osoby. Dramat ma charakter teatralny, gdyż w przeszłości był odgrywany tylko i wyłącznie na deskach teatru. Monologi mówią nam bardzo dużo o postaci, którą mamy okazję obejrzeć lub przeczytać, co mówi o sobie. Często w ten sposób na lekcjach języka polskiego z tego biorą się długie prace domowe o autocharakterystyce bohatera. W książkach można znaleźć też tzw. didaskalia, czyli wskazówki uzupełniające fabułę. Dramat jako rodzaj i gatunek literacki jest wyjątkowy pod względem toczącej się fabuły. Bohater często znajduje się w sytuacji bez wyjścia, kiedy musi wybrać pomiędzy dwiema tak samo ważnymi sprawami.

Dramat jako gatunek literacki jest dość obszernie omawiany w szkołach. Nierzadko można go też spotkać na egzaminie maturalnym. Twórcom opracowań nieraz nie udaje się podejść do tematu we właściwy sposób. Dlatego trzeba uważać na pierwsze lepsze opracowania, które znajdują się w internecie. Łatwo popełnić błąd i ocena z tej partii materiału może przełożyć się na gorszą ocenę z pracy domowej.