Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 9, 2021 in Nieco inaczej |

Żywienie trzody

Żywienie, zarówno ludzi, jak i wszelkiego rodzaju zwierząt, nie jest jedynie czynnością podania czegokolwiek do jedzenia. Ważne jest, by posiłki były zbilansowane i dostarczały wszystkich wartości odżywczych i minerałów, które korzystnie wpłyną na organizm i pozwolą zachować zdrowie. W przypadku zwierząt hodowlanych ważne jest dopasowanie paszy do potrzeb, jak i zapewnienie odpowiednich składników – dobrym rozwiązaniem dla trzody są dedykowane im premiksy.

Mieszanka pełna wartości

Premiksy to mieszanki mineralno-witaminowe dostosowane do potrzeb poszczególnych grup wiekowych i technologicznych zwierząt. Używane są do produkcji we własnym gospodarstwie pasz pełnoporcjowanych. W ich skład wchodzą najważniejsze aminokwasy, enzymy i zakwaszacze.

Premiksy dla trzody, w zależności od wieku zwierząt, to mieszanki przeznaczone dla prosiąt, tuczników i loch. Ich specjalistyczne składy i parametry umożliwiają uzupełnienie poziomu minerałów takich jak fosfor, wapń, witamin oraz niwelują niedobory aminokwasów. Wpływa to na zwiększenie pobrania paszy i przyrost dzienny, jak i poprawia odporność oraz zdrowotność zwierząt.

Premiksy stosowane są w hodowli trzody dla utrzymania jej w zdrowiu i pełnego wykorzystania jej potencjału produkcyjnego.

Sposób przygotowania

W przypadku tworzenia premiksów dla trzody na początku pobierane są próbki zbóż i pozostałych surowców, następuje ocena ich jakości. Dopiero po tych działaniach możliwe jest stworzenie optymalnej na potrzeby żywieniowe mieszanki.

Premiksy to wyroby przygotowywane przez wysokiej klasy specjalistów do spraw żywienia, co przekłada się na tworzenie mieszanki pod każdym względem optymalnej dla żywienia prosiąt, tuczników i loch.

Ważne w przygotowaniu premiksów przez producentów jest przygotowanie mieszanki, która się nie rozwarstwi, równomierne pobranie dawki, brak jakichkolwiek zanieczyszczeń w przygotowanych premiksach.

Dostępność i pakowność

Najlepszym sposobem uzyskania premiksów zdaje się być kontakt z odpowiednim producentem, który wykona odpowiednie badania i stworzy mieszankę idealnie dopasowaną do potrzeb zwierząt, by zapewnić im wszystkie potrzebne wartości odżywcze. Można skorzystać z bogatej oferty, jaka znajduje się po wyszukiwaniu w internecie – można zlecić wpierw konsultację, by przekonać się, czy premiksy naprawdę są odpowiednio dobre.

Istnieje możliwość odnalezienia producenta lokalnego, co pozwoli zaoszczędzić na czasie. Taka konsultacja pozwoli dobrać odpowiednią mieszankę, jak i sprawdzić reakcję zwierząt na podany im premiks.

Z oferowanych opakowań, w jakich znajdują się premiksy, najczęściej pojawiają się worki o różnej objętości w zależności od tego, jakie składniki ma zawierać mieszankę: waga worków waha się od 20 do 30 kilogramów. Można również natrafić na worki o mniejszej objętości, to jest na przykład 4 kilogramy lub 8 kilogramów. Producentów można znaleźć wśród specjalizujących się w przygotowywaniu wszelakich pasz, jak np. agsol.pl.

Dla komfortu hodowcy producenci wychodzą mu naprzeciw i często oferują darmowy przewóz premiksów do danego gospodarstwa.