Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 29, 2022 in Rozrywka |

Drumla- niezwykły instrument perkusyjny

Drumla to charakterystyczny instrument szarpany, który wydobywa dźwięki przy pomocy ust muzyka. Brzmienie uzyskujemy wyłącznie dzięki odpowiedniemu ułożeniu oraz predyspozycji osoby, która gra na instrumencie. Z pewnością dla wielu osób zaskoczeniem będzie fakt, że drumlę stosuje się po dzień dzisiejszy w wielu kulturach, w tym w ludowej. O tym skąd pochodzi oraz z czego jest zbudowana i jak się na niej gra, dowiesz się z poniższego tekstu.

Pochodzenie drumli

Jednym z niecodziennych i najstarszych instrumentów muzycznych jest drumla. Szacuje się, że pochodzi z Azji Środkowej, jednak nie zostało to oficjalnie potwierdzone. Pierwszy raz pojawiła się w Chinach III r. p.n.e. Ciekawostką jest, że posiada ona różne nazwy, w zależności od kraju. W Europie najczęściej produkowana była ze stali, w Azji z brązu, a Alasce z bambusa lub drewna. Wszystko zależało od postępu technologicznego w danym państwie.

Budowa drumli

Drumla należy do instrumentów szarpanych. W jej budowę wchodzi ramka, ramiona i języczek ze spustem. Brzmienie instrumentu zależy w dużym stopniu od długości języczka oraz umiejętności artysty. Niski dźwięk uzyskamy w momencie, kiedy języczek jest dłuższy.

Gra na instrumencie

Pomimo dość specyficznego wyglądu, gra na drumli należy do łatwych i przyjemnych. Pierwsze efekty są już widoczne po chwili grania. Instrument wydaje charakterystyczny dźwięk, ale dzieje się to dopiero, gdy przyłożymy drumlę do warg. Jak zacząć grać? Instrument należy włożyć do ust i pociągnąć za języczek. Nieruchomy element drumli znajduje się na zębach. Ważne jest, aby nie poruszyć metalowego języczka. Nieprawidłowe ułożenie może spowodować, że nie uzyskamy dźwięku, na jakim nam zależy. Wskazówką dla początkujących jest to, żeby najlepiej zacząć od przygryzienia instrumentu zębami. Może się zdarzyć, że czynność będziemy musieli powtórzyć parę razy dopóki nie nabierzemy wprawy. Przydatne okazuje się wymawianie samogłosek. Rezultaty zależą od tego z jaką szybkością i w jaki sposób pracujemy językiem oraz od tego, czy wciągamy powietrze, czy też go wydmuchujemy.

Wykorzystanie drumli w muzyce

Najbardziej popularnym materiałem wykorzystywanym do produkcji drumli jest nikiel. Koszt jej zakupu nie jest wielki- należy przygotować się na wydatek rzędu 30 złotych. Pomimo, że instrument jest na co dzień rzadko spotykany, to nadal stosuje się go w różnych kulturach. Można go usłyszeć w dobrze nam znanej muzyce folkowej i ludowej. Również w muzyce cygańskiej często słychać charakterystyczne brzmienia tego instrumentu.